PANONSKA OAZA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» Servis i montaža svih vrsta klima Novi Sad
Tri prsta Icon_minitimePet Apr 26, 2024 1:58 pm od oglasise

» Kuća - Stambeno Poslovni Objekat
Tri prsta Icon_minitimeČet Apr 25, 2024 8:05 am od oglasise

» Tiffany stolice - Garancija 5 godina!
Tri prsta Icon_minitimeUto Apr 23, 2024 12:06 am od usluzni

» Online casovi nemackog jezika
Tri prsta Icon_minitimeUto Apr 23, 2024 12:05 am od usluzni

» Fotinija - Red robin - Akcija
Tri prsta Icon_minitimeSub Apr 20, 2024 12:40 pm od usluzni

» Usluge mini bagerom I kamionom
Tri prsta Icon_minitimePet Apr 19, 2024 4:40 pm od oglasise

» Na prodaju stenci cau cau
Tri prsta Icon_minitimeČet Apr 18, 2024 9:44 pm od oglasise

» STAN DELUX NA ZLATIBORU- ul. Krfska
Tri prsta Icon_minitimeČet Apr 18, 2024 12:50 pm od usluzni

» Herceg Novi, građevinski placevi na 1.7 km od centra
Tri prsta Icon_minitimeČet Apr 18, 2024 12:48 pm od usluzni

Naj bolji poslanici
Sirijus
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
Nina
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
Rin Tin Tin
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
anja_x
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
SAN-ANA
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
Beba
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
DONAU
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
grujica
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
vasko
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
JelaS
Tri prsta Vote_lcapTri prsta Voting_barTri prsta Vote_rcap 
April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
KalendarKalendar
Statistike
Imamo 545 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je proizvodirs

Naši korisnici su poslali ukupno 53915 članaka u 3327 teme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 6 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 6 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 182 dana Čet Mar 17, 2011 1:57 pm

 

 Tri prsta

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Rin Tin Tin
Panonski admiral
Panonski admiral
Rin Tin Tin


Broj poruka : 8248
Godina : 44
Ort : Melenci
Datum upisa : 26.04.2008

Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitimePon Maj 12, 2008 2:32 pm

Istina o tri prsta

Tri prsta Triprs10

Poslednjih godina srpski pozdrav pobedi, salutiranje, uobicajeno se vrsi sa tri rasirena prsta: palcem,kaziprstom i srednjim prstom,a da se retko ko upitao sta ovaj pozdrav znaci, odakle i od kada pocinje. Oni koji su sebi zaista postavili ovo pitanje,dosli su do vrlo neocekivanih saznanja.

Tri prsta Triprs11

Ako pitate samozvane «strucnjake» od kada se ovaj pozdrav koristi medju Srbima, neretko cete dobiti odgovor «oduvek», а ako ih pitate sta znaci, reci ce vam da tri prsta predstavljaju Svetu Trojicu. Istinitost ovih njihovih tvrdnji mozemo vrlo lako proveriti. Аko je zaista istina da se ovaj pozdrav koristi «оduvek», za ocekivati je da ga vidimo na slikama starih srpskih umetnika koji su docarali trenutke iz nase slavne istorije. Ако ne tu, a ono barem od kada se pojavio fotoaparat.Bilo bi vrlo prirodno videti odusevljene srpske borce posle Cerske ili Kolubarske bitke, ili posle proboja Solunskoga fronta kako pokazuju tri prsta. Medjutim,takvih slika i fotografija nema.Cak ni u mnogobrojnim zapisima, bilo istoriogeografskim, socioloskim ili etnografskim, nigde nema ni slovca o ta tri prst.

U tom slucaju krenimo i dalje, prema danasnjici. Dolazimo do Drugog svetskog rata.Za ocekivati je da cemo ovakav pozdrav videti na mnostvu fotografija boraca Ravnogorskog, cetnickog, pokreta ciji «naslednici» najvise i koriste ovakav pozdrav. Ipak, ni tu se ama bas ni na jednoj slici ne vidi da iko pokazuje tri prsta,niti se u jednom opisu znacajnog dogadjaja pominje da je iko ikada pokazao tri prsta kao znak nekakvog odusevljenja. Interesantno je da to cak ne pominju ni stranci koji su u to vreme boravili u cetnickim jedinicama. Nigde nista o tri prsta kod Srba.

Tri prsta Triprs11


Poslednji put izmenio Rin Tin Tin dana Pon Maj 12, 2008 3:30 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Rin Tin Tin
Panonski admiral
Panonski admiral
Rin Tin Tin


Broj poruka : 8248
Godina : 44
Ort : Melenci
Datum upisa : 26.04.2008

Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Re: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitimePon Maj 12, 2008 2:46 pm

-NASTAVAK...
Ipak uspeli smo pronaci, neke izvore iz vremena Drugog svetskog rata, koji pominju, ili pokazuju ovakav pozdrav.Iznenadjuje cinjenica da se ti izvori vode kao ka srpskim cetnicima, ili bilo kojim drugim srpskim jedinicama, vec na sasvim suprotnu stranu, ka hrvatskim ustasama. Naime, hrvatske ustase,o kojima ne treba posebno trositi reci, polagali su zakletvu svome «poglavniku» pred rimokatolickim svestenikom sa rasirena tri prsta, palcem, kaziprstom i srednjim prstom, desne ruke. Ovakav pozdrav hrvatske ustase preuzele su od nemackih СС jedinica, mada se po nekim izvorima nasludjuje da su Hrvati ovakav pozdrv koristili cak i u Prvom svetskom ratu.

Slicno su zakletvu polagali i elitni srpski odredi u Drugom svetskom ratu, odredi srpskog Dobrovoljackog Korpusa. Slicnost je u tome sto se podizala desna ruka i sto su se mali i domali prst predstavljali jednako kао i kod ustasa, ali tu se svaka slicnost zavrsava. I kod jednih i kod drugih, mali i domali prst su spojeni i savijeni uz dlan, kod ustasa jer drugacije ne mogu da se rasire ostala tri prsta, a kod SDK-a a da se pokaze jedinstvo Bozanske i ljudske prirode u Gospodu Isusu Hristu. Ratnici SDK-a su zakletvu Kralju Petru II Karadjordjevicu polagali sa spojenim palcem, kaziprstom i srednjim prstom, kao simbolom jedinstva Svete Trojice, upravo onako kako se pravoslavni osenjuju casnim Krstom.

Tri prsta Triprs16

Poreklo ovakvog koriscenja spojena tri prsta, kao i malog i domalog spojenih i savijenih na dlanu, potice jos iz cetvrtog veka, i vremena Svetoga Meletija Аrhiepiskopa antiohijskoga. U to vreme su se Hriscani borili sa arijanskim jereticima. Izmedju ostaloga, spor oko prirode Gospoda Isusa Hrista doveo je i do toga da Arhiepiskop Antiohijski Мeletije rukom docarava prisutnima na Saboru trojicno jedinstvo Bozije. Kada je Аrhiepiskop Мeletije spojio tri predhodno rasirena prsta, iz njih se vide svetlost kao munja.

Prvo razdvajanje prstiju, «razdvajanje Svete Trojice» kod Srba desilo se pocetkom devedesetih godina prosloga veka, i za to je najodgovorniji tadasnji vodj opozicije, a danas antisrpski pregaoc Vuk Draskovic. Оd vremena uspona nesrecnoga Draskovica Srbi zaboravljju stari hriscanski pozdrav sa spojena tri prsta i uzimaju antihriscanski sa razdvojena tri prsta. Na ovo su upozoravali i razliciti cetnicki listovi u emigraciji, ali i razne omladinske nacionalne organizacije u otadzbini. Оstaje nam nada da ce buduci narastaji imati usi da cuju upozorenja koja im danas upucujemo, te da cemo odbaciti ovakav nacin salutiranja i obnoviti pravoslavni pozdrav koji koristimo vec duze od hiljadu godina.

Tri prsta Triprs17


Poslednji izmenio Rin Tin Tin dana Čet Maj 29, 2008 9:48 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mademoiselle
Novi clan
Novi clan
Mademoiselle


Broj poruka : 33
Godina : 36
Ort : Beograd
Datum upisa : 08.05.2008

Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Re: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitimeČet Maj 29, 2008 5:43 pm

Rin Tin Tin ::
Kada je Аrhiepiskop Мeletije spojio tri predhodno rasirena prsta, iz njih se vide svetlost kao munja.
poklonitise

Text je ocigledno napisan u propagandne svrhe:

Rin Tin Tin ::
antisrbski pregaoc Vuk Draskovic

ooo boze... ne znam mnogo o doticnom, mada nije ni bitno, ali hajde mi molim te reci sta znaci to antisrBski? I sto je jos bitnije, definisi srpstvo!
E da, i bilo bi lepo napisati izvor texta. Mada sam vec, manje-vise, sigurna.

P.S. Nije srbski nego srpski, i nije pregaoc nego pregalac.
Nazad na vrh Ići dole
Rin Tin Tin
Panonski admiral
Panonski admiral
Rin Tin Tin


Broj poruka : 8248
Godina : 44
Ort : Melenci
Datum upisa : 26.04.2008

Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Re: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitimeČet Maj 29, 2008 9:39 pm

[quote="Mademoiselle"]
Rin Tin Tin ::
Kada je Аrhiepiskop Мeletije spojio tri predhodno rasirena prsta, iz njih se vide svetlost kao munja.
poklonitise
To je bilo u cetvrtom veku i to je legenda indijanac

Text nije napisan za propagandnu svrhu nego cisto informativno,da bi ljudi znali sta uopste pokazuju...

Ono o Draskovicu sam samo prepisala kako je stojalo,a i inace nisam ljubitelj Draskovica...

ooo boze...
Nemoras me zvati tako, dovoljno je Rin Tin Tin bog .
Definisati Srpstvo je jako tesko i mnogo bi dugo trajalo,a informacije su negde sa neta,i nisam sigurna tacno odakle i neznam zasto bi ti polagala racune.Jedino ti mogu reci da je tekst bio napisan cirilicom a ja sam prepisala na latinicu.
A traziti po postovima pismene greske je po meni stvarno bezveze, ja sam u to vreme kad sam ovo postavila, postavila jos sigurno dvadeset tema zato sto sam pomagala ljudima da proradi forum.Inace imam muza, dete(koje non-stop trazi nesto) i u to vreme sam imala i gosta.Tako da se u zurbi i hektici desila jedna pismena greska.Sada isticati to javno i praviti se sa tim vazna i pametna...Kulturan covek kad bi nekom pronasao pismenu gresku on bi mu/joj mozda skrenuo paznju na privatnu poruku, ali po meni pismene greske nisu toliko ni bitne...
Toliko o doticnoj osobi... Mahanje
Nazad na vrh Ići dole
Dama Herc
Clan
Clan
Dama Herc


Broj poruka : 72
Datum upisa : 24.05.2008

Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Re: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitimeČet Maj 29, 2008 11:55 pm

Ooooo, Boze, odnosno Rin Tin Tin, Smile ne uzbudjuj se. Ko hoce da kometarise tekst i teoriju znace sta treba da cita. Internet ako je pun bilo cega , pun je gramatickih gresaka, ( a ja ga odbro dopunjujem) Da se ljudi moraju da razmisljaju o greskama ( kojih uvek ima ) smorili bi se i ne bi bilo toliko tekstova na netu, a posebno ne foruma
Nazad na vrh Ići dole
Mademoiselle
Novi clan
Novi clan
Mademoiselle


Broj poruka : 33
Godina : 36
Ort : Beograd
Datum upisa : 08.05.2008

Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Re: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitimePet Maj 30, 2008 12:43 pm

To za svetlost munje mi je i bilo smesno jer stoji kao cinjenica.

Nisam mislila da se pravim pametna sto sam te ispravila, niti sam pretrazivala ceo tekst da nadjem greske, vidis da sam ispravila samo deo koji sam citirala, jer mi jednostavno smeta, sorry, profesionalna deformacija.
Ovo za izvor teksta sam predlozila jer znam da je na vecini foruma pravilo da ga napises ukoliko tekst nisi ti licno izmislila, vec preuzela sa nekog drugog sajta, knjige, itd. Cisto da se zna ko je autor. Ne da bi meni polagala racune.

I jos nesto - nisam ni rekla da si ti postavila ovo u propagandne svrhe, vec taj ko je pisao, stoga me je i zanimao izvor...

Nemoj da se ljutis i vredjas volimt , nemam nista protiv tebe, vec protiv ovakve vrste tekstova.

Sto se tice komentarisanja same ''teorije'' ovde iznete... Da se sad ne udubljujem, reci cu samo da je prilicno nekoherentna i nepotkrepljena, te i ne zasluzuje ozbiljnije komentare.
Nazad na vrh Ići dole
oz79
Novi clan
Novi clan



Broj poruka : 9
Datum upisa : 26.05.2008

Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Re: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitimePet Maj 30, 2008 6:21 pm

Ono sto je bitno je to sto sada predstavlja ,a to je pobedu nad neprijateljima.
Nazad na vrh Ići dole
Rin Tin Tin
Panonski admiral
Panonski admiral
Rin Tin Tin


Broj poruka : 8248
Godina : 44
Ort : Melenci
Datum upisa : 26.04.2008

Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Re: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitimePet Maj 30, 2008 10:38 pm

Dama Herc ::
Ooooo, Boze, odnosno Rin Tin Tin, Smile ne uzbudjuj se. Ko hoce da kometarise tekst i teoriju znace sta treba da cita. Internet ako je pun bilo cega , pun je gramatickih gresaka, ( a ja ga odbro dopunjujem) Da se ljudi moraju da razmisljaju o greskama ( kojih uvek ima ) smorili bi se i ne bi bilo toliko tekstova na netu, a posebno ne foruma

U sustini si u pravu, ali covek se ipak uzbudi... oh,ne
Nazad na vrh Ići dole
Rin Tin Tin
Panonski admiral
Panonski admiral
Rin Tin Tin


Broj poruka : 8248
Godina : 44
Ort : Melenci
Datum upisa : 26.04.2008

Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Re: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitimePet Maj 30, 2008 10:53 pm

@Mademoiselle

Ne ljutim se vise, a i jos zelim manje da vredjam peace .A nemam nista ni protiv tebe ni protiv ovakvih tema.Temu sam postavila bas iz tih razloga da se malo komentarise i diskutuje o tome.Stvarno se ne secam odakle mi ovo, ali me cisto zanima kako ostali ucesnici foruma misle o tome (a ne da se vredjamo i svadjamo).

Izgleda da smo bile zrtve jednog nesporazuma... volimt cmok
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Tri prsta Empty
PočaljiNaslov: Re: Tri prsta   Tri prsta Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Tri prsta
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
PANONSKA OAZA :: FORUMI :: DRUŠTVO :: ISTORIJA I GEOGRAFIJA-
Skoči na: