PANONSKA OAZA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» Online casovi madjarskog jezika
Moj akvarijum Icon_minitimeJuče u 2:39 am od usluzni

» Anakonda Security Sombor
Moj akvarijum Icon_minitimeJuče u 2:38 am od usluzni

» Potrebna devojka za rad u cvecari sa iskustvom u trgovini
Moj akvarijum Icon_minitimeJuče u 2:31 am od usluzni

» Potrebni kuvari, pomocni radnici u kuhinji, devojke za serviranje sladoleda i kolača
Moj akvarijum Icon_minitimeJuče u 2:30 am od usluzni

» Online Pozivnice CountDown
Moj akvarijum Icon_minitimeSub Maj 04, 2024 10:11 am od oglasise

» Mercedes vito 109 cdi 2005
Moj akvarijum Icon_minitimePet Maj 03, 2024 10:04 am od oglasise

» Na prodaju placevi KO Čortanovci
Moj akvarijum Icon_minitimePet Maj 03, 2024 8:37 am od oglasise

» Nedovršena vikendica KO Čortanovci
Moj akvarijum Icon_minitimeČet Maj 02, 2024 8:23 pm od oglasise

» Prodajem vikendicu, Čortanovci
Moj akvarijum Icon_minitimeČet Maj 02, 2024 7:29 pm od oglasise

Naj bolji poslanici
Sirijus
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
Nina
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
Rin Tin Tin
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
anja_x
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
SAN-ANA
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
Beba
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
DONAU
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
grujica
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
vasko
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
usluzni
Moj akvarijum Vote_lcapMoj akvarijum Voting_barMoj akvarijum Vote_rcap 
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar
Statistike
Imamo 545 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je proizvodirs

Naši korisnici su poslali ukupno 53926 članaka u 3338 teme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 12 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 12 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 182 dana Čet Mar 17, 2011 1:57 pm

 

 Moj akvarijum

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
diskus
Panonski mornar
Panonski mornar
diskus


Broj poruka : 281
Godina : 45
Datum upisa : 04.05.2008

Moj akvarijum Empty
PočaljiNaslov: Moj akvarijum   Moj akvarijum Icon_minitimePon Maj 05, 2008 11:48 pm

Svi znamo da je akvarijum u našim domovima pravi ukras. A da bi ga doveli do takkvog stanja da ostane pravi živi ukras u našem stanu potrebno nam je dosta truda a naravno najviše volje,ljubavi prema tom hobiju kao i znanja.

Naravno akvarijum nije samo ukras u domu nego i životna sredina naših ljubimaca. Da bi se postigla prava životna sredina u njemu potrebno je gajiti biljke i ribe u uslovima koji odgovaraju onima u prirodnom staništu. Dosta početnika akvarista je sklono da u akvarijum stavljaju svakojako bilje kao i ribice koje im se svidjaju, negledajući na to odakle potiču. Naravno i to može jako lepo da izgleda, ali ipak svaki akvarista trebao bi da zna da različiti spojevi ribica i biljaka ne odgovaraju prirodnim potrebama odredjenih vrsta. U većini slučajeva pri ovakvom postupku dešavaju se situacije da se polagano suše biljke a zatim dolazi i do uginuća nekih vrsta ribica. Da nebi došlo do toga pre samog formiranja akvarijuma potrebno je prvo se raspitati o njihovom prirodnom staništu i osnovnim karakteristikama uslova njihovog gajenja. Kada se odluči koje će se ribice držati bilo one iz regiona Južne Amerike, Centralne Amerike, Azije, Afrike ili Australije potrebno je odobrati biljke koje se nalaze u tom podneblju kao i ukrasne predmete ( kamenje, podloga ,panj itd. ). Na ovaj način se pravi biotopski nekih od navedenih regiona. Pri samom formiranju biotopskog akvarijuma potrebno je izabrati mesto za akvarijum, tehničku opremu ( filter, pumpa, grejač,termometar , osvetljenje itd ) i ukrasne detalje. Za biotopski akvarijum potrebno je obezbediti akvarijum zapremine od 100-120 litara u kojem će se držati 3-5 vrsta ribica. U zavisnosti od veličina ribica gaje se od 10-15 riba svake vrste.

Navešću par biotopa koji se mogu uraditi u našim akvarijumima :

Aziski biotopski akvarijum :

Pri formiranju aziskog biotopskog akvarijuma potrebno je izabrati svetliju podlogu granulacije 3-5 mm, veći kamen, panj ili granu koja je dobro osušena i prokuvana. Od biljaka koje se mogu posaditi u ovakav akavrijum postoji široki spektar iz kojeg se mogu izabrati pojedine vrste . Kao što su :

Za prednji deo akvarijuma : Barclaya longifolia , Crypotocoryne becketti , Crypotocoryne lucens, Crypotocoryne petchi, Crypotocoryne walkeri, Crypotocoryne wendti, Crypotocoryne wendti braun, Crypotocoryne willisi , Nymphaea lotus, Nymphaea lotu rubra.

Za srednji deo akvarijuma : Aponogeton crispus, Echinodorus paniculatus, Echinodorus rigidifolius, Hygrophila polysperma, Hygrophila siamensis, Ludwigia mullerti, Rotala indica, Rotala macrandra, Rotala ratunditolia.

Za zadnji deo akvarijuma : Cardamine lyrata, Limnophilla aquatica, Limnophilla sesilifitora, Myriophyllum mattogro, Myriophyllum sense.

Osvetljenje treba da bude srednje ( normalno ).

U ovakav biotop mogu se staviti ribe kojima odgovara temperatura vode od 22-27 °C, pH 6,5-7,5, kH 2-4, dH 10-14. kao što su : Colisa lalia. Trishogaster leeri, Trichogaster thichopterus cosby, botia macracautha, razbora lereromorpha,gyrinochellos aymonieri, brachydanio rerio ( zebrica ), barbus tetteya ( barbus titeja ).



Južno američki biotopski akvarijum :

Za ovaj biotop lepo bi odgovarala kamena pozadina u zadnjem delu akvarijuma, koji bi u svakom smislu dočarao pravi biotop pojedinih reka kao što su : Amazon, Rio Negro, Parana, Rio Urugvaj itd. Podloga u ovakvom akvarijumu može da bude od dobro ispranog rečnog peska, na koji se nanosi sloj od 3-5 mm sitnijeg šljunka tamnije boje. Pogodno je da u zadnjem delu akvarijuma podloga bude debljine do 6 cm sa nagibom da u prednjem delu bude toliko tek da pokrije samo dno akvarijuma. U sredini akvarijuma moglo bi se postaviti jedan srednje veličine mangov panj ili ako niste u mogućnosti njega da nabavite dobro osušen i prokuvan čokot vinove loze. Za ovaj biotop, što se tiče biljaka njihov izbor je dosta veliki tako da se mogu izabrati neke od vrsta kao što su :

Za prednji deo akvarijuma : Echinodorus amazonias, Echinodorus barhi, Echinodorus cordifolius, Echinodorus magdalanensis, Lobelia cardinalis, Ludwigia arcuata, Sagitaria pusilla.

Za srednji deo akvarijuma : Bacopa carolina, Bacopa monnieri, Cabomba aquatica, Cabomba carolina, Echinodorus parviflorus, Hydorocotyle leucocephala, Telauthera lilacina.

Osvetljenje u ovakvom akvarijumu bi trebao biti malo tamnije.

Za zadnji deo akvarijuma : Heteranthera zosterifolia, Ludwigia perenuis, Mayaca Fluviatilis



U ovakvom biotopuskom akvarijumu mogu se gajiti ribice kojima odgovara voda tepmepature 24-27°C, pH 6,5-7,5, kH 5, dH 6-8, kao što su : Corydorus elegaus , Paracheirodon axelrodi ( crvena neonka, kraljevska neonka ), Paracheirodon innesi ( plava neonka ), thayeria boehlkei ( tajarija ) kao i Symphysodon aequifasciata heraldi ( diskus ) koji zahteva temperaturu vode od 28 do 30 °C.



Centralno američki biotopski akvarijum:



Što se tiče ovog biotopskog akvarijuma većina početnika ovog hobija počinu sa gajenjem riba iz ovog regiona. Za ovaj biotop pogodno bi bilo da se u akvarijumu postavi srednje tamnija podloga ( mešovita ) granulacije 3-5 mm sa balgim nagibom ka prednjem delu akvarijuma. Pored takve podloge pogodovalobi neko kamenje srednjih veličina od 2-3 komada. Osvetljenje bi trebalo biti normalno ili srednje. Što se tiče biljaka u njega se može gajiti neke od ovih vrsta :

Za prednji deo akvarijuma : Alhernanthera cardinalis, Alhernanthera rosaefolia, Bacopa carolina ( koja može biti i u srednjem delu akv. ), Echinodorus parviforus, Sagitaria pusilla.

Za srednji deo akvarijuma : Cabomba piauhyensis, Echinodorus harbig, Echinodorus latifolius, Echinodorus major, Echinodorus parviforus, Telanthera lilacina.

Za zadnji deo akvarijuma : Telanthera lilacina., Eleocharis acicularis.



U ovakvom akvarijumu mogu se gajiti ribice kojima odgovara temperatura vode od 22-25°C, pH 6,5-7,5, dH 10-14 i kH 5 kao što su : Hiphophorus helleri, Hiphophorus maculatus, Poecilia nigrofaciata, Poecilia reticulata, velifera, Xenatoca eiseni ( ksenotoka ).



Australiski biotopski akvarijum :



Za ovaj biotopski akvarijum potrebno je izabrati srednje tamnu podlogu granulacije 3-5 cm, panj ili granu kao i 1-2 kamena srednje veličine. Što se tiče osvetljenja ono treba da bude srednje ( normalno ) . U ovakav biotop mogu se posaditi biljke kao što su :

Za prednji deo akvarijuma : Golossostigma elatinoides, Lilaeopsis novea-zelandea.

Za srednji deo akvarijuma : Cryptocoryne pontederifolia, Cryptocoryne usteriana,

Za zadnji deo akvarijuma : Microsorium pteropus.



Što se tiče ribica mogu se izabrati ribice čija voda odgovara temperaturi 25-28°C, pH 6.5-7, dH 5-12, kH 2-4 kao što su : melanotaenia boesemani, Barchirus selheimi ( riba list ), Melerophis brachyrus ( riba šilo ), tohetes chatareus ( riba strelac).



Afrički biotopski akvarijum :



Za ovaj biotposki akvarijum potrebno je izabrati podlogu što sitnije granulacije od 1-2 mm, krupnije kamenje po mogućnosti sa šupljinama a, ako niste u mogućnosti tako nešto da nabavite onda se može koristiti lepo oblikovano kamenje kako bi se od njega napravile pećine ili udubljenja u kamenju kako dolikuje pravom prirodnom staništu. Poznato je da u ovom regionu većina riba netrpi biljke tako da je njihov izbor relativno mali ali mogu se gajiti biljke kao što su : Anubias barteri, Anubias afzeli, amania gracilis, Anubias congensis, Nymphaea lotus, Nymphaea lotus rubra, Bolbitis hendeloti.

Za ovaj biotop mogu se izabrati ribe iz porodica Tanganjika, Malawi i Victoria.



Pored ovih biotopa neke biljke se mogu nalaziti u različitim delovima sveta tako da se mogu dodavati u odredjene biotope osim Afričkog a to su :

Cabomba piauhyensis, Ceratophilum demersus, Ceratopteris thalictroides, Eleocharis parvula, Elodea Densa, Lysimachia numm. Aureus, Valisneria spiralis.
Nazad na vrh Ići dole
anja_x
Panonski admiral
Panonski admiral
anja_x


Broj poruka : 1956
Godina : 50
Datum upisa : 23.12.2008

Moj akvarijum Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj akvarijum   Moj akvarijum Icon_minitimeUto Maj 19, 2009 10:00 am

Jako lepa tema, sve pohvale za post! Imala sam nekada onaj, nazovi akvarijum u obliku one kugle staklene u kojoj je bila jedna ribica! To nije akvarijum koji ljudi imaju, ali meni je bio jako simpatican i mala slatka Karolina u njemu!Dugo je obitavala u toj slatkoj kugli, i taman kada smo resili da kupimo neki pristojan akvarijum i nabavimo joj drustvo, od nasih rodjaka sin je prosuo, a da to videli nismo, celu onu malu kutijicu paerijaste hrane u vodu u kojoj je ona bila.......Posle izvesnog vremena, nasla sam je u vodi, sarenoj od hrane kako na ledjima samo tuzno pluta.....Toliko smo bili svi tuzni, da od tada nikada nisam dobila zelju da imam akvarijum, i to onaj prvai, ne zato sto mi se ne dopada..nego je njeno uginuce u meni izazvalo jako tuzne emiocije..... plac
Nazad na vrh Ići dole
 
Moj akvarijum
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» AKVARIJUM SA PIRANAMA

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
PANONSKA OAZA :: FORUMI :: FLORA I FAUNA :: AKVARISTIKA-
Skoči na: