Vidim nema tema o njima...pa rekoh da je otvorim..
Pretpostavljam da neki od vas drze i ove ...zivuljke..
Evo nesto o njima...
OPIS
Genus: Caviidae ; vrsta: porcellus
Poreklo: Južna Amerika
Ime: Pretpostavlja se da je nastalo malom izmenom reči Gvajana (gde su ga Evropljani prvi put videli) (guinea - engleski naziv). Naziv prase je dobilo jer je rečeno da njegovo meso ima ukus svinjetine. Kod nas je dobilo ime "morsko" verovatno zbog činjenice da je prvi put dospeo u Evropu brodom.
Tipovi i boje
Iako u svetu postoji bezbroj varijacija po pitanju dužine krzna i boje, kod nas su zastupljeni skoro isključivo kratkodlaki primerci. Retko se mogu naći i čupavi dugodlaki prasići ali prilikom kupovine istih treba razmisliti i o održavanju i pranju dugodlakih prasića.
Karakteristike
Morski prasići pripadaju glodarima. Glavna karakteristika im je zbijeno valjkasto telo sa neproporcionalno kratkim nogama. Međutim i pored ovih karakteristika morsko prase je dosta brza životinja i iako deluje nezgrapno dosta ga je teško uhvatiti. Još jedna karakteristika je to što poseduju četiri na prednim i tri prsta na zadnjim nogama. Opremljeni su dosta dugačkim sekutićima koji rastu ceo život. Zbog ovoga se preporučuje da vaše prase uvek ima ovas, suvi hleb ili parče drveta uz pomoć kojih će tupiti svoje zube i tako odrzavati njihovu normalnu dužinu. (ukoliko se vlasnici ne opridržavaju ovoga njihovo morsko prase može da dobije toliko dugačke zube da oni počnu da se savijaju i smetaju prilikom hranjenja pa je jedinini lek nasilno skraćivanje zuba).
Morko prase može da živi i do deset godina. Za to vreme dostiže dužinu i do tridesetak santimetara (mužjaci su malo manji).
Ishrana
Glavna ishrana morskog praseta se sastoji skoro isključivo od povrća. Najčešće se daje salata, kupus, šargarepa, spanać, bundeva, paradajz, lubenica, peršun... Od voća nije preporučljivo davati kivi, ananas, i svo drugo tropsko voće. Vrlo je važno da vaše morsko prase dobija dovoljno tečnosti. Pošto je vrlo živahno teško da ćete naći nekakvu činiju sa vodom koju ono neće srušiti. A i ako nađete ono će verovatno sesti u vodu ako ne i nešto gore. Zbog toga je najbolje gledati da ono preko voća i povrća dobija dovoljno vode. Za to je najbolji krastavac i lubenica tokom leta, a tokom zime poslužiće i mandarina i pomorandža. Naravno sa ovim namirnicama ne treba ni preterivati inače ćete po ceo dan čistiti za njim.
Jedna od simpatičnijih karakteristika morskog praseta je to što je tokom svog dugog veka provedenog pored čoveka razvio specifičan zov (pištanje) koje ono ne koristi prilikom "obraćanja" pripadnicima svoje vrste. To je zov za hranom. Tako da ukoliko zaboravite da nahranite svoje prase - bez brige! Ono će se setiti!
Kavez ili staklena posuda?
Interesantna je činjenica da kod nas na tržištu ne postoji odgovarajući kavez za morsko prase. Ukoliko znate nekog majstora možete da napravite jedan, međutim prilikom odabira žice i ostalog materijala treba imati na umu da amonijak iz mokraće nagriza i prouzrokuje rđu na skoro svim metalima.
Ukoliko se odlučite za staklenu posudu morate da računate na činjenicu da morsko prase uprkos svojoj debljini može i hoće ponekad da skoči (istina ne prteterano visoko). Zbog toga se neka minimalna visina "akvarijuma" kreće oko trideset santimetara.
U kavez ili akvarijum potrebno je staviti neki upijajući materijal. Pošto je zamorac u stanju da jede od hartije preko najlona, tkanine, plastike do gume najbolje rešenje je piljevina ili šuške. Piljevina dobro upija i delimično neutrališe miris mokraće. Nju možete nabaviti u bilo kojoj prodavnici životinja ali zbog količine koju prase zahteva najbolje je da se jednom u dva meseca sa povećim kesama zaputite do najbližeg stolara. Stavljane novina nije preporučljivo zbog olova, mnogo se teže čisti od piljevine, ima miris kad se natopi i nije lepa na oko. Nikako ne treba stavljati suvu travu ili seno jer će prase tu vršiti nuždu i ukoliko ga posle tog pojede (sto je vrlo verovatno) od toga može ozbiljno da se razboli.
Karakter
Od svih glodara morsko prase ima najbolji karakter. Ukoliko nije zlostavljeno ili mučeno nijedno prase se neće neprijateljski postaviti prema čoveku. Jednom kad stekne dom vrlo se brzo navikava na vlasnika i novo okruženje. Samo u ekstremnim situacijama će pokusati da ugrize ali čak i tada će vas manje povrediti od recimo četiri puta manjeg papagaja tigrice ili hrčka. Ukoliko je ljut ili nervozan zbog nečega on će svoje raspoloženje pokazati škrgutanjem tako da uvek znate na čemu ste. Međutim ovakve situacije su vrlo retke.
Morsko prase je vrlo tiha životinja. Za razliku od hrčka koji voli da u noćnim satima vrti svoj kotur morsko prase obično spava kad i vi i budi se kad i vi (najčešće da bi trazilo hranu).
Od svih glodara samo je morsko prase prava maza. Za to je uvek raspoložen ali nikako ne podnosi da se mazi po stomaku ili po nogama. Okretanje na leđa predstavlja za njega malu traumu pa mu to ne treba priređivati.
Jos jedna karakteristika koja je najčešće pogrešno protumačena kod novih vlasnika je običaj da kad je na slobodi nervozno skače i trči naizgled bez cilja. Akrobatika nekad ide dotle da pomalo podseća na bika u koridi. Koliko god da tad izgleda nervozno, zbunjeno ili ljuto ono je u stvari srecno! I to vam je najbolji dokaz koliko voli da izađe iz kaveza. Ukoliko ga pustate na pod u vašoj sobi morate da pazite da mu gajtani, utikaci, vazna dokumenta ili papiti nisu na dohvat njuske jer ce izgrickati sve sto nađe. Ovo je pogotovo važno kod kablova sa strujom pošto rezultat može da bude tragičan. Takođe prilikom dužeg boravka na podu može da se desi da ostavi tragove drugačije prirode usled fizioloških potreba. Što se njih tiče morsko prase nije jako uredno i čisto kao recimo hrčak koji vrši nuždu isključivo na jednom mestu i to što dalje od hrane. Prase je u stanju da ruča u svom toaletu. Ili što i nije tako retka pojava da leži tu gde je malopre piškio. Međutim i pored svega ovoga ukoliko se higijena njegovog okruženja redovno održava morsko prase će biti zadivljujuce čisto.
Jezik morskih prasića
Iako na prvi pogled prase nije preterano govorljivo ono u stvari ima niz zvukova koje ispušta zavisnosti od raspoloženja. Najčešći zvuk je pištanje tj. skvičanje. Ukoliko je tiho i meša se sa nekom vrstom gugutanja i mrmljanja vaše prase želi da vam kaže da je izuzetno srećno i zadovoljno. Ako više liči na vrisak ono je usamljeno ili gladno. Zvuk koji liči na skvicanje prave svinje i izuzetno je glasno znači da ga nešto boli da je uplašen ili "umire" od gladi.
Gugutanje i mrmljanje oni koriste, prilikom obraćanja čoveku ili drugom prasetu, u želji da sa nekim podele njihovo zadovoljstvo.
Šistanje i škrgutanje zubima obično izrazavaju ljutinu ili ako su u pitanju dva mužjaka rivalstvo.
Promenama u tonu, jačini i frekvenciji kao i međusobnim kombinovanjem ovih zvukova morsko prase će vam pokazati svako svoje raspoloženje ili potrebu.
Poslastice
Svako morsko prase ima kao i covek drugačije omiljene stvari koje voli da jede.
Kao i svaki kućni ljubimac voli slatkiše ali mu ih ne treba davati.
Voli mleko (sa mrvicom šećera), neraskuvan kačamak, prirodne sokove, hranu za papagaje, hleb...
Postoje i neke stvari koje obožava kao što su nes kafa (ali sa mlekom) ili pepsi ali mu takve stvari i pored njegovog navaljivanja ne treba davati.
U prodavnicama se mogu naći i već spremljene poslastice kao recimo žitarice u medu ili sušen zeleniš. Da li će to jesti isključivo zavisi od praseta, ali na ovakve stvari ga ne treba navikavati jer nisu preterano jeftine.
Morsko prase i deca
Ukoliko imate baš malo dete nije preporučljiva kupovina morskog praseta. Najviše zbog dlaka ili zbog alergija koje su istina vrlo retke ali ih ne treba zanemariti.
Kod nešto starije dece vrlo je važno da sa detetom pre kupovine porazgovarate o budućem ljubimcu. Deca nekad mogu da budu prilično okrutna prema životinjama ili da se u igri zaborave. Prase istina ispod debelog sloja sala ima dosta tanke kosti pa se u igri ili prilikom pada može lako povrediti.
Okruženje
Mesto u stanu gde nameravate da držite kavez ili akvarijum nikako ne sme da bude na suncu. Iako ponekad voli da se sunča morsko prase mnogo bolje podnosi hladnoću nego toplotu. Takođe se mora paziti da nikad ne bude na promaji jer kao i za najveći broj sitnih životinja promaja može da bude uzrok smrti. Buka je još jedan faktor koji bi trebalo izbegavati.
Ukoliko se ovoga pridržavate morsko prase će biti vrlo zadovoljno mestom koje ste izabrali za njega.
Važne napomene ukoliko se odlučite za kupovinu morskog praseta:
- Morsko prase živi do deset godina.
- Ukoliko se zbog nekog razloga razočarate u svoj izbor ne možete ga prosto izbaciti na ulicu.
- Ako idete na odmor neko treba da ga čuva.
- Morsko prase ne podnosi samoću.
- Neophodno je da mu se redovno čisti kavez.
- Potrebno je imati odgovarajuću posudu za njega.
- Cena akvarijuma od oko šezdesetak litara, visine od trideset santimetara (ovo predstavlja minimalne dimenzije za jedno prase) kosta najmanje 10€. Cena kaveza je oko 14€.
- Uvek morate imati piljevinu.
- Nikako ne sme na sunce ili promaju.
- Ukoliko mu kupujete druga ili drugaricu gledajte da nikako ne spajate mužjaka i mužjaka pošto mogu da budu ratoborni. Mužjak i ženka je najidealnija kombinacija, ali je broj mladih godišnje veliki tako da, sem ako se ne udružite sa nekom prodavnicom životinja, gledajte da ovu kombinaciju izbegnete.
- Ukoliko svoje prase date detetu morate da pazite da se ne desi nesto ružno.
- Ako se razboli morate ga voditi kod veterinara.
- Iako je redak slučaj, može da se desi da ga vaša mačka ili pas iz ljubomore povredi. U slučaju da imate još neku životinju kavez treba postaviti van njenog domašaja.
Deset razloga zbog kojih je morsko prase pravi ljubimac za vas:
- malo vaše pažnje i zauzvrat ćete dobiti neizmernu ljubav
- ne zahteva velika finansijska ulaganja
- vrlo je privržen vlasniku
- jede sve
- odlično se slaže sa svim ljudima i životinjama
- tih je i ne ometa ukućane
- uvek je zadovoljan i ne traži više pažnje od onog što ste vi spremni da pružite
- ne predstavlja veliku obavezu
- velika je maza
- nikada nećete biti usamljeni
Malo sam preterala..ali valjda ce nekome pomoci..ako neko mozda xoce da uzme morsko prase..