PANONSKA OAZA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» Kuća u lepom delu Vrdnika na samo 200 m od hotela Termal
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeDanas u 11:32 am od usluzni

» Na prodaju štenci dobermana šampionskog porekla
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeDanas u 11:26 am od usluzni

» Štenci kraljevske pudle
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeDanas u 8:03 am od oglasise

» Prodajem kukuruz secerac
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeUto Maj 14, 2024 9:40 pm od oglasise

» Na prodaju trosobni stanovi u Borci na mirnoj lokaciji
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeSub Maj 11, 2024 11:02 pm od oglasise

» Montaža i servis klima Novi Sad
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeSub Maj 11, 2024 8:11 am od oglasise

» Doberman stenci
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimePet Maj 10, 2024 12:40 am od usluzni

» Frontmen Security Sombor
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimePet Maj 10, 2024 12:38 am od usluzni

» Apartmani za domaće i strane firme Vršac i Pančevo
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeČet Maj 09, 2024 10:05 pm od oglasise

Naj bolji poslanici
Sirijus
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
Nina
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
Rin Tin Tin
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
anja_x
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
SAN-ANA
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
Beba
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
DONAU
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
grujica
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
vasko
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
usluzni
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_lcapNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Voting_barNasilje u porodici, kako ga spreciti ? Vote_rcap 
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar
Statistike
Imamo 545 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je proizvodirs

Naši korisnici su poslali ukupno 53937 članaka u 3349 teme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 7 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 7 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 182 dana Čet Mar 17, 2011 1:57 pm

 

 Nasilje u porodici, kako ga spreciti ?

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Rin Tin Tin
Panonski admiral
Panonski admiral
Rin Tin Tin


Broj poruka : 8248
Godina : 44
Ort : Melenci
Datum upisa : 26.04.2008

Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Empty
PočaljiNaslov: Nasilje u porodici, kako ga spreciti ?   Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeUto Avg 19, 2008 11:04 pm

Najžešće tuku muževi intelektualci

ZAJEČAR - Prema podacima zaječarskog Centra za socijalni rad, prošle godine bilo je 75 prijava žena koje su muževi batinali skoro do smrti, a godinu dana ranije nasilje je prijavilo 18 pretučenih supruga. Ove žene se jave Centru tek kada se od prevelikih batina uplaše za svoj život.

- Kada dođu kod nas, ne vidi im se lice od modrica, podliva i posekotina. Zajedničko za sve zlostavljane supruge je to što batine trpe godinama, a jave nam se tek kada se uplaše za svoj život - kaže Mira Andrijašević, direktorka Centra u Zaječaru.
Po njenim rečima, skoro sva prijavljena zlostavljanja se događaju tokom vikenda, a gotovo svi nasilni muževi su intelektualci.

- Niko ko poznaje ovakve ljude ne bi poverovao kakva oni zverstva čine. To su ugledni muškarci, obrazovani, skoro svi na funkcijama, društveno potvrđeni. Oni su jako dobre komšije, dobri prijatelji, a u kući pravi monstrumi - naglašava Andrijašević.

Nakon javljanja Centru, žene budu zbrinute, uglavnom u sigurnu kuću u Zaječaru, koja je nažalost jedina u celoj Timočkoj krajini. Sigurna kuća ima deset ležajeva, ali je uvek u njoj više osoba jer žene dolaze sa decom. Za poslednje dve nedelje ovde je utočište potražilo novih pet žena sa sedmoro dece. Sve one nemaju gde da odu, bez zaposlenja su, uplašene, sa njima radi psiholog i tek nakon desetak dana one počinju psihički da se oporavljaju.
Vesna Burić iz sela Podgorac kod Boljevca došla je u sigurnu kuću nakon braka od 25 godina u kojem je bila zlostavljana dok se ne sruši od bolova. Njen suprug je čak imao omiljen način batinjanja.
- Najveće zadovoljstvo mu je bilo da mi naredi da sednem u fotelju. Onda bi on jednu nogu stavio na naslon fotelje, podbočio ruku i počeo da me šamara iz sve snage. Glava bi mi letela levo-desno, a kad bi ga zabolela ruka, počeo bi drugom da udara. Cilj mu je bio da što duže izdržim tako. A kada više ne bih mogla da trpim, morala sam da kleknem kraj njegovih nogu, sklopim ruke i kažem: „Molim te da prestaneš“. Voleo je i da me tuče žaračem po nogama, a vrlo često bi me prebijao sve dok ne priznam da sam loša supruga. I kad konačno kažem: „Ja sam loša“, on onda odgovori: „Ti si lažov, govoriš da si loša, a mnogo si dobra“, pa počne da mi udara glavu o zid što lažem. Najgore je to što sam znala njegovu proceduru batinjanja - kroz suze govori Vesna.
Njen suprug je ugledni čovek, radnik jedne jake firme, a malo ljudi je znalo šta se dešava pod njihovim krovom. A kakva je svest ovog monstruma, govori njegovo sadašnje ponašanje.
- Nekako je saznao moj broj mobilnog telefona i sinoć me je zvao 29 puta, a ja sam odbijala poziv. Onda je počeo da mi šalje poruke, a prva je bila: „Vidiš šta si uradila. Izgubila si dom i porodicu, rasturila brak. Kakva si to žena i majka“, priča Vesna koja se za ovog čoveka udala kada je imala samo 15 godina.
Danijela Perić iz sela Zlot kod Bora došla je u sigurnu kuću pretučena skoro na smrt, sa slomljenom vilicom i šrafovima u ustima. Ona je Rumunka koja ima stalni boravak, u braku je 16 godina, nigde ne radi, a ukoliko se vrati kod roditelja u Rumuniju, neće moći da kontaktira sa svojom decom.
- Svoje troje dece nisam videla dva meseca jer su kod njega. Bojim se da odem, mnogo me je mrcvario. Šutirao me je desetak puta svakodnevno, udarao tiganjem, knjigama, pesnicama, kad god bi mu se htelo. Sad čekam rešenje o razvodu, a šta ću dalje, videćemo. Po prvi put za deceniju i po spavam bez straha, ali zaspim u suzama jer mi nedostaju deca - kaže Danijela. O zlostavljanim ženama u sigurnoj kući vodi brigu Javorka Milojević, koju štićenice zovu „naša majka“.
- Strašno je šta sve ove žene podnose. Jedna od njih, koja je 28 godina u braku trpela najgore mrcvarenje, obratila nam se zbog toga što ju je suprug prisiljavao da izvrši samoubistvo jer je našao ljubavnicu. Nju je primorao da stoji uza zid, a u jednoj ruci je držao mišomor, u drugoj kaiš i rekao joj: „Biraj kako ćeš da se ubiješ, vidiš da ti popuštam, pa ti dajem izbor“. A kada bi se ona srušila od umora, tukao bi je sve dok ne stane opet uza zid. I tako cele noći - priča Javorka.
Nažalost, mnoge žrtve se vrate muževima jer ovi obećavaju da će se popraviti, a nastave po starom.
- Prema rečima psihologa, na nasilje se vremenom stiče zavisnost i postoje terapije koje su dugotrajne, ali „razbijaju“ tu zavisnost. Psiholozi našeg centra obavezno primaju žrtve i rade danima sa njima. Ipak, mnoge se žene vrate kući nakon desetak dana - kaže direktorka Centra Mira Andrijašević.
Sigurna kuća u Zaječaru postoji dve godine i do sada je ovde utočište našlo 160 žena i tridesetoro dece iz cela Krajine. Finansira ih opština Zaječar i pokret žena „Živim za krajinu - Boško Ničić“, koje po selima sakupljaju namirnice i donose u ovu kuću. Bogati privatnici se ne pojavljuju, a uvek ponešto nedostaje: mleko i pelene za decu, hleb za nedužne žrtve nasilja.
Nazad na vrh Ići dole
Rin Tin Tin
Panonski admiral
Panonski admiral
Rin Tin Tin


Broj poruka : 8248
Godina : 44
Ort : Melenci
Datum upisa : 26.04.2008

Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Nasilje u porodici, kako ga spreciti ?   Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeUto Avg 19, 2008 11:10 pm

Nasilje u porodici

Nasilje nad ženama događa se u celom svetu, međutim pouzdani podaci o nasilju nad ženama i decom ne postoje. Bez toga nasilje ostaje i dalje potcenjen i nevidljiv problem.

Utvrđivanje rasprostranjenosti nasilja nad ženama i decom neophodno je radi donošenja programa intervencija za zaštitu.

Od početka rada Savetovališta javlja se veliki broj žena i dece, godišnje oko 3000, koje imaju problem sa nasiljem. Na osnovu navedenog broja poziva, koji čini jedan reprezantativni uzorak i obrađenih podataka utvrdjeno je:

FIZIČKO NASILJE čini 70% i to su po pravilu najekstremniji oblici nasilja (prelomi ruku, prelomi nosa, povrede glave, izbijanje zuba).U ovoj kategoriji su i slučajevi fizičkog zlostavljanja žena u toku trudnoće i periodu dojenja. Žene se ponekad jave i da bi ostavile dokaze da su zlostavljane u slučaju da im se nesto desi.

PSIHIČKO NASILJE je drugo po učestalosti nasilja koje se prijavi. Treba dodati da se žene koje trpe fizičko nasilje trpe istovremeno i psihičko nasilje, dok u obrnutom slučaju to ne mora da bude slučaj.

SEKSUALNO NASILJE često prati i fizičko i psihičko nasilje, a u većini slučajeva ti oblici nasilja se čine zajedno.
Nasilje najčešće čine supruzi, bivči supruzi i vanbračni partneri i to u 78% slučajeva. Na drugom mestu su sinovi 9%, a na trećem očevi 4,2%.Ćerka se u ulozi nasilnice javlja u 2% slučajeva, dečko u 1,8%, a majka i svekrva u 1,6%.

Odnos nasilnik-žrtva ima veze i sa godinama žene. Nasilje od strane partnera najčešće trpe mlade i žene srednjih godina, dok nasilje od strane sinova je karakteristično za starije žene (preko 60 godina), a nasilje koje čine očevi odnosi se na vrlo mlade žene, devojke.

NASILJE NAD DECOM čine i očevi i majke, međutim sama deca nasilje vrlo retko prijavljuju jer ga ne prepoznaju. Nasilja nad decom ima mnogo više nego što se pretpostavlja i najčešće ga prijavljuje komšiluk i rodbina. Svako nasilje u porodici u kojoj ima dece je i nasilje nad decom bez obzira da li su mu deca neposredno izložena.

Izloženost žena nasilju ima duboke korene u patrijahalnoj strukturi društva i tradicionalnoj podeli polova. Promene u javnom životu, poput rata, nemaštine, gubljenja zaposlenja, u značajnoj meri uticu na odnose među ljudima i pogoduju nasilju i u porodici i van nje.

POSTOJE TRI VIDA ZLOSTAVLJANJA
FIZIČKO

- udaranje, šamaranje, guranje, davljenje, bodenje, šutiranje…

- gađanje raznim predmetima

- zaključavanje, ugrožavanje slobode kretanja

- izlaganje opasnostima


SEKSUALNO

- prisiljavanje na seks kada vi to ne želite

- prisiljavanje na seksualne radnje koje ne volite

- kritikuje vaše seksualne radnje

EMOCIONALNO

- govori vam da ste debeli, ružni, da vas niko neće…

- govori vam da ste glupi, loša majka

- optužuje vas da imate aferu ili da pokušavate da zavedete drugog

- uskraćuje vam ljubav, govori o svojim ljubavnim aferama

Predrasude
U svom radu uočile smo brojne predrasude sa kojima se sreću žene izložene nasilju
Nazad na vrh Ići dole
kamikaza1
Panonski mornar
Panonski mornar
kamikaza1


Broj poruka : 251
Ort : tiski kapetan
Datum upisa : 15.06.2008

Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Nasilje u porodici, kako ga spreciti ?   Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeNed Okt 26, 2008 8:59 pm

protiv svih oblika nasilja sam, a pogotovu u porodici, jer kakav je to stub drustva (sto kazu za porodicu) ako je sve na silu i uz batine, uslovljavanje, ucene...
Nazad na vrh Ići dole
Nina
Panonski admiral
Panonski admiral
Nina


Broj poruka : 10407
Datum upisa : 19.06.2008

Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Nasilje u porodici, kako ga spreciti ?   Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimePon Jan 19, 2009 8:02 pm

Nasilje?Ženu je lako prebiti!
Problem je što žene dugo ćute,trpe zarad dece,sopstvene sramote.Problem je u društvu,sistemu gde ne postoji adekvatna kazna za nasilnike.
Nazad na vrh Ići dole
Sirijus
Panonski admiral
Panonski admiral
Sirijus


Broj poruka : 16475
Godina : 56
Ort : Niš
Datum upisa : 11.06.2008

Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Nasilje u porodici, kako ga spreciti ?   Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitimeUto Feb 03, 2009 5:39 pm

Mahanje U osnovi svega je rodna neravnopravnost, tj. nejednaki uslovi koji važe za oba pola. To se naročito dešava pri zapošljavanju. Iako, recimo, muškarac i žena, imaju iste kvalifikacije, prednost će dobiti muškarac, jer će ženi "pasti" na pamet da treba decu da rodi a od nje, mislim žene, gazda nema koristi i traži od nje garanciju!, da neće zatrudneti! Žena u takvom podređenom položaju, nema velike šanse za uspeh. Živi u braku, u kome je finansijski zavisna od supruga i zbog toga "mora" da trpi svakakva poniženja, pa i batine. Kada se nekom žali, kažu joj da ćuti, sramota je da se o tome priča. Od takve "pomoći " i saveta, čovek da poludi. Eto kakav je naš mentalitet ali da bi se on promenio, treba mnogo vremena da prođe jer država nema vremena time da se bavi. Uvek se nađu neke "važnije" teme i problemi, koji imaju prioritet.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Nasilje u porodici, kako ga spreciti ?   Nasilje u porodici, kako ga spreciti ? Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Nasilje u porodici, kako ga spreciti ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Smesne slike
» Kako si mogao?
» Kako sminkate oci ?
» Kako vam se svidja forum ?
» Kako prici devojci ?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
PANONSKA OAZA :: FORUMI :: DRUŠTVO :: PORODICA-
Skoči na: